ניתוח האלוקס וולגוס בשיטה מלעורית/ זעיר פולשנית – MICA / PERC

האלוקס וולגוס (בהן קלובה בעברית), הידוע גם בכינוי בוניון, הוא בליטה גדולה בצד הפנימי של הבוהן הגדולה. 

בליטת העצם (בוניון) נוצרת  כאשר המפרק בבסיס הבוהן הגדולה מתחיל לסטות בכיוון לא נכון. הבוהן הגדולה עשויה לנטות בזווית לכיוון האצבעות הקטנות יותר, וליצור בליטה שלרוב הולכת וגוברת עם הזמן. לעיתיים השינוי בזווית יכול להפעיל לחץ על המפרק ולגרום לשחיקה של הסחוס, מה שמקשה יותר ויותר על הליכה או ריצה ללא כאב.

למרות שיש אנשים עם נטייה תורשתית להתפתחות של האלוקס וולגוס, נעליים לא מתאימות או צמודות מדי, כמו נעלי עקב או הנעלה לא נכונה תורמים להתפתחות הסימפטומים וייתכן ומחמירים את התפתחות העיוות.

מהו הליך MICA?

MICA הינם ראשי תיבות של Minimal Invasive Chevron Akin או בעברית שברון ואקין זעיר פולשני.

שניים מתהליכי הניתוח המסורתיים האופייניים ביותר הם נקראים שברון Chevron ואקין Akin.

 MICA הוא הליך אורתופדי מהדור הבא, המשלב את המיטב משתי האסטרטגיות ואידיאלי לטיפול בהאלוקס וולגוס ולתיקון של עיוות של אצבעות גדולות. MICA הוא הליך חדשני ומתקדם טכנולוגית ומציע למטופלים אפשרות אחרת מניתוחי בוניון מסורתיים.

MICA היא טכניקה הכירורגית המתבצעת דרך העור בחתכים קטנים לתיקון בוניון, ומשלבת את חיתוך עצמות הבוהן דרך חתכים קטנים זעיר פולשניים בעור עם היתרונות של ייצוב פנימי של העצמות.

מכיוון שמדובר בניתוח זעיר פולשני והעצמות מיוצבות כחלק מההליך, המטופלים בדרך כלל מסוגלים לצאת ולחזור לפעילות רגילה תוך מספר ימים לאחר ההליך ללא גבס או קביים. יתר על כן, חולי MICA מדווחים על הרבה פחות כאב ונפיחות והצלקת שנוצרת נראית טוב יותר מבחינה קוסמטית.

האם אני מועמד לניתוחים לתיקון האלוקס ולגוס ?

הליך ה- MICA יעיל ביותר אצל מי שטרם פיתח שחיקה נרחבת במפרק הבוהן הגדולה. הליך זה אינו מתאים לאנשים הסובלים מזיהומים פעילים, בעיות במחזור הדם או סוכרת בלתי מבוקרת. 

אורטופד צריך להעריך במדויק את מצבך ולקבוע אם תרוויח מהליך ה- MICA.

שימו לב שלא פספסתם כלום:
מאת: ד"ר ניב דריאנגל
מאת: ד"ר ניב דריאנגל

ד"ר ניב דריאנגל, מומחה בכיר ברורתופדיה בבית החולים "שיבא" בתל השומר, מנתח קרסול וכף רגל ופציעות ספורט. בשנת 2018 שימש ד"ר ניב כרופא נבחרת ישראל בכדורסל.

חושבים שהמאמר יכול לעזור לעוד אנשים? שתפו!
שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדין
שיתוף ב telegram
שתפו בטלגרם
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווצאפ
שיתוף ב print
הדפיסו את המאמר