בעיות אורתופדיות נפוצות

כואב לכם? תפסיקו להתאפק התקשרו עכשיו לד"ר ניב לייעוץ/תיאום תור עם אורתופד מומחה!

(לחצו על האייקון לחיוג מהיר)

כאשר אנחנו מסתכלים על עולם הרפואה, ניתן למצוא בו לא מעט תחומים שונים, כאשר חלק מהם הם נפוצים ומוכרים יותר, ואילו חלק מהם נפוצים ומוכרים הרבה פחות. תחום האורתופדיה נמנה עם התחומים היותר נפוצים בעולם הרפואה, וניתן לראות זאת גם בשל ההתקדמות הענפה שהתחום הזה עובר עם השנים, וגם בשל כמות האנשים שמתמודדים עם בעיות אורתופדיות נפוצות ושונות. בין אם כבר התמודדתם בעבר עם בעיות אורתופדיות נפוצות יותר או פחות, ובין אם עדיין לא – אין לנו ספק שתמצאו עניין במאמר הבא.

בעיות אורתופדיות נפוצות – נתחיל מההגדרה הפשוטה

בראש ובראשונה, עוד בטרם נגיע לפירוק הנושא לכדי בעיות אורתופדיות נפוצות, כדאי שנכיר את מונח האורתופדיה קצת יותר מקרוב. כאשר אנחנו מדברים על תחום האורתופדיה, אנחנו מדברים בעצם על תחום שכל כולו סביב פגיעות שונות שקשורות במערכת השרירים וכן במערכת העצמות – ששתיהן קיימות בגופנו. בחיי היום יום שלנו אנחנו מבצעים מגוון פעולות שונות, שיכולות להוביל אותנו לכדי התמודדות עם פגיעות במערכת השרירים ו/או במערכת העצמות, ולפעמים הפגיעות הללו גם נגרמות לנו מבלי שנעשה שום דבר יזום – אלא נעמוד בפני פגיעה חיצונית שמשפיעה על הגוף שלנו.

כמה דוגמאות של בעיות אורתופדיות נפוצות

ניתן לסווג את הנושא של בעיות אורתופדיות נפוצות לכמה תתי נושאים, שכן בעיות אורתופדיות נפוצות מתחלקות בין כמה וכמה איזורים בגוף. ניתן למצוא בעיות אורתופדיות נפוצות באיזור הרגליים, באיזור הידיים, באיזור הברכיים, באיזור הגב ובאיזור הצוואר, שכן מדובר כאן על איזורים עיקריים, מרכזיים וחשובים מאוד בחיי היום יום של כולנו.

בעיות אורתופדיות נפוצות, בכל איזור שהוא בגוף, נובעות לא פעם מפעולות שאותן אנחנו מבצעים בצורה תדירה ופוגעים במערכת השרירים או במערכת העצמות שלנו, ולעיתים, כאמור, מפגיעה חיצונית.

בעיות אורתופדיות נפוצות: בואו נרד קצת יותר לעומק

בעיות אורתופדיות נפוצות מסוימות בוודאי אינן מוכרות לכם כרגע, אך חשוב להכיר אותן. בעיות כמו גיד אכילס, הלוקס וולגוס, ארתרוסקופיה של הקרסול, אצבע פטיש ועוד הן חלק מהבעיות המוכרות ביותר, שחלקן יכולות לקבל מענה רפואי פשוט ואילו חלקן מצריכות ניתוח.

ניתוח של בעיות אורתופדיות נפוצות

ניתוחים שמיועדים לפתרון בעיות אורתופדיות נפוצות, הם ניתוחים שיכולים להתבצע או בשיטות פתוחות או בשיטות זעיר פולשניות. על ידי שימוש בשיטות זעיר פולשניות, ניתן להגיע לתוצאות מצוינות, תוך שמירה על רמת פולשנות מינימלית, הליך החלמה מהיר עד כמה שניתן, וצמצום הסיכויים לזיהומים.

כיצד מתעוררות בעיות אורתופדיות נפוצות: הדרכים שנמצאות בשליטה שלנו

ניתן להבחין בבעיות אורתופדיות נפוצות שמתעוררות מתוך התנהלות לא נכונה שלנו: ישיבה לא נכונה על כסא בזמן השימוש במחשב, אופן ההקלדה ושימוש בעכבר ובמקלדת בצורה קלוקלת, חזרה על פעילות גופנית שאינה מתבצעת כהלכה, הליכה מכופפת, נעילת נעלי עקב שפוגמות בצורתה של כף הרגל והרגל בכלל, התכופפות שפוגעת בגב ובצוואר ועוד.

כמו כן, בעיה נוספת ונפוצה במיוחד שמתעוררת לחיים יותר ויותר בשנים האחרונות, טמונה בעצם העובדה שכולנו עושים שימוש רחב במיוחד במכשירים הסלולריים שלנו, השימוש הזה מלווה אותנו לאורך שעות רבות מאוד מהיום שלנו, והוא עלול לגרום לבעיות אורתופדיות נפוצות באצבעות כף היד וכן בצוואר, שכן הראש שלנו רוכן, לרוב, כלפי מטה בזמן השימוש במכשירים.

כיצד ניתן להימנע מבעיות אורתופדיות נפוצות שכאלו?

בכל הנוגע לפעולות שאנחנו מבצעים באופן עצמאי, ניתן להימנע מהתעוררות של בעיות אורתופדיות נפוצות מהסוג הזה על ידי הימנעות מביצוע הפעולות הללו. למשל, הימנעות מנעילת נעלי עקב, הליכה זקופה, שימוש במכשיר הטלפון הנייד כאשר הוא נמצא אל מול העיניים, מבלי הצורך להרכין את הראש, ישיבה נכונה וזקופה מול מחשב ועוד.

כמובן שקיימת גם חשיבות לביצוע פעילות גופנית בצורה תקינה, שכן לא מעט אימוני כושר שמתבצעים על מתקנים לא איכותיים או על ידי דריכה לא נכונה – עלולים להשפיע באופן ישיר על תקינות מערכת השרירים ומערכת העצמות שבגוף.

בעיות אורתופדיות נפוצות שמקורן אינו בפעולות הטבעיות והיום יומיות שלנו

עד עכשיו ראינו בעיות אורתופדיות נפוצות שניתן להתמודד איתן על ידי הימנעות מביצוע הפעולות הרלוונטיות, אולם לצידן קיימות גם בעיות אורתופדיות נפוצות שנגרמות לנו בלי שתהיה לנו שום אפשרות לשליטה על העניין או הימנעות ממנו. לא מעט אנשים נולדים עם בעיות אורתופדיות כמו פלטפוס, עקמת ועוד – בעיות שעלולות לגרום לקיום אורח חיים עם התנהלות זהירה במיוחד.

כמו כן, לצד ההתנהלות המבוקרת של האדם הסובל מבעיות שכאלו, יהיה צורך בטיפולים, מעקבים וביקורות מטעם גורמים רפואיים שונים, אשר יוכלו להבטיח, עד כמה שניתן, את ההקלה שהמטופל יוכל להנות ממנה, כמו גם לנסות לשפר ולהקטין את חומרת הבעיות.

אבחון של בעיות אורתופדיות נפוצות

בעיות אורתופדיות נפוצות יכולות להיות מאובחנות רק על ידי אורתופד מומחה. על מנת לאבחן את הבעיות, כדאי לבצע בדיקת אבחון בשלב כמה שיותר סמוך לרגע גילוי הפגיעה, או בסמוך לרגע שבו החלו להופיע כאבים במקום. האבחון של הבעיות נעשה על ידי מגוון בדיקות, ולאחריו יוכל האורתופד להחליט על דרך הטיפול המומלצת ביותר לאדם המאובחן.

ריפוי בעיות אורתופדיות נפוצות – איך זה עובד?

כשמדברים על בעיות אורתופדיות נפוצות, מדברים על בעיות שככל שהטיפול בהן נעשה בשלב מוקדם יותר, כך הריפוי יכול להיות איכותי יותר וקצר טווח יותר. משום שהזמן משחק תפקיד חשוב בעניין הזה, לא כדאי לפסוח על כאבים שונים שמופיעים בגוף שלכם, אלא לפנות באופן מידי אל האורתופד המומחה. לאחר שתאובחן הבעיה האורתופדית, יוכל הרופא להצמיד לה טיפול.

בין הטיפולים הנפוצים לבעיות אורתופדיות ניתן למצוא טיפולים שעושים שימוש באביזרים אורתופדיים שונים, כמו רפידות, מדרסים, מגנים ועוד והחלפת אביזרים קיימים, כמו כסא, מקלדת, כרית ועוד באביזרים אורתופדיים, כמו כסא אורתופדי, מקלדת אורתופדית, כריות אורתופדיות ועוד. מעבר לכל אלו, קיימת האפשרות של טיפולים פיזיותרפיים שיכולים לסייע בריפוי הפגיעה, בין אם מדובר על טיפולים תדירים וסדורים ובין אם מדובר על טיפולים חד פעמיים.

ומה באשר לריפוי שברים?

ברגע שאיבר כזה או אחר נשבר, הטיפול המידי שיש להעניק לו הוא גיבוס המקום ואיחוי השבר. בתום תקופת האיחוי, האיבר יכול לחזור לתפקוד רגיל, ובמקרים מסויימים יהיה צורך בטיפולים פיזיותרפיים, על מנת להרגיל אותו לתנועתיות שלה הוא רגיל, ואותה הוא אמור לבצע בלי שום בעיה. כמובן שגם עם שברים באיברי הגוף השונים חשוב לא להתמהמה, אלא לגשת לטיפול מידי.

ההשלכות של אי טיפול בבעיות אורתופדיות נפוצות – חמורות יותר ממה שאתם משערים

ברגע שאדם מסוים מזניח את הכאבים שלו, הוא עלול לגרום לכמה השלכות חמורות ביותר:

  1. פגיעה לטווח הארוך – פגיעה שמתרחשת בגוף האדם יכולה להיות מזערית, אם היא מקבלת את הטיפול הנכון ברגע הנכון, אך היא בהחלט עלולה להתפתח ולהפוך להרבה יותר חמורה ממה שהיא יכלה היתה להיות.
  2. זיהומים – ברגע שהאיזור הפגוע אינו מקבל את הטיפול הראוי לו, הוא עלול לסבול מזיהומים שונים, התפתחות של דלקות שונות, והתרחבות של הפגיעה הנקודתית.
  3. כאבים ממושכים – ברגע שהגוף שלנו פוגע, הדבר מתורגם באופן ישיר לכאבים שאנחנו מרגישים בחיי היום יום שלנו. פגיעה שלא מקבלת טיפול, עלולה להפוך לסרייה של כאבים ממושכים, שעלולים להגיע לרמות צורמות במיוחד, וחבל.

טיפול בבעיות אורתופדיות נפוצות – עם אורתופד מומלץ בלבד

על מנת שהבעיות האורתופדיות שלכם יוכלו לקבל מענה ראוי, חשוב להעניק להן טיפול רפואי מטעם אורתופד מוסמך ומומלץ. ד"ר ניב דריאנגל הוא בדיוק איש המקצוע שאתם מחפשים, שכן הוא מומחה לכירורגיה אורתופדית.  מרפאתו של ד"ר ניב דריאנגל שוכנת ברמת החייל שבתל אביב, ואתם מוזמנים ליצור קשר במספר הטלפון 052-6803338 על מנת לקבוע את התור הקרוב שלכם. רק בריאות ושמרו על עצמכם!

אז מה היה לנו עד כה?