אצבע פטיש

בוהן פטיש (או פטישונית) הוא עיוות של האצבעות השניה, השלישית או רביעית. במצב זה, הבוהן כפופה במפרק האמצעי, כך שהיא דומה לפטיש. בשלב ראשון של התפתחות העיוות, הבוהן פטיש גמישה וניתן לתקן באמצעים פשוטים אך, אם אינו מטופל, העיוות יכול להפוך נוקשה וקבוע ונדרש ניתוח על מנת לתקנו.

אנשים עם בוהן פטיש יכולים לפתח יבלות בחלק העליון של מפרק אמצע הבוהן או על קצה הבוהן. הם גם עשויים לחוש כאב באצבעות הרגליים ומתקשים למצוא נעליים נוחה.

סיבהבוהן פטיש הינה לרב תוצאה של נעילה ממושכת שלנעליים שאינן מתאימות כראוי או חוסר איזון שרירים, בדרך כלל בשילוב עם גורמים אחרים אחד או יותר. שרירים עובדים בזוגות כדי ליישר ולכופף את אצבעות הרגליים. אם הבוהן כפופה בתנוחה אחת מספיק זמן, השרירים מתקצרים ולא יכולים למתוח אותה.

נעליים ״מחודדות״ עשויות לגרום לקדמת כף הרגל שלך להיראות קטנה יותר, אבל הם גם דוחפות את האצבעות הקטנות יותר לעמדה מכופפת. הבהונות מתחככות בנעל, ומובילות להיווצרות של יבלות, שמחמירות את המצב. עקב גבוה ״דוחף״ את קדמת כף הרגל והבהונות כנגד הנעל, ומגביר את הלחץ ואת העיקול בבוהן. בסופו של תהליך, שרירי כף רגל אינם מסוגלים ליישר את הבוהן, גם כאשר אין נעל מגבילה.


טיפול


טיפול שמרני מתחיל עם נעליים חדשות בהן אזור הבהונות רך ומרווח. ככלל נעליים צריכות להיות כס״מ יותר ארוכות מהבוהן הארוכה ביותר שלך. (הערה: עבור אנשים רבים, הבוהן השנייה ארוכה יותר מבוהן הגדולה.) הימנע מלבישת נעליים הדוקות וצרות, עם עקבים גבוהים. ניתן למצוא נעליים עם ״גובה״ גדול יותר באזור האצבעות שיכול להכיל את הבוהן הפטיש. 


במידה והעיוות עדיין גמיש שלך תרגילי מתיחות וחיזוק שרירים בכף הרגל עשויים לסייע. לדוגמא, אתה יכול בעדינות למתוח את האצבעות באופן ידני. אתה יכול להשתמש באצבעות שלך כדי להרים דברים מהרצפה. בזמן שאתה צופה בטלביזיה או קורא, אתה יכול לשים מגבת מתחת לרגליים שלך ולהשתמש באצבעות שלך ״למעוך״ ולנסות להרים אותה מהרצפה.

ניתן לטפל בבוהן פטיש על ידי ניתוח – לקריאה

שימו לב שלא פספסתם כלום:
מאת: ד"ר ניב דריאנגל
מאת: ד"ר ניב דריאנגל

ד"ר ניב דריאנגל, מומחה בכיר ברורתופדיה בבית החולים "שיבא" בתל השומר, מנתח קרסול וכף רגל ופציעות ספורט. בשנת 2018 שימש ד"ר ניב כרופא נבחרת ישראל בכדורסל.

חושבים שהמאמר יכול לעזור לעוד אנשים? שתפו!
שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדין
שיתוף ב telegram
שתפו בטלגרם
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווצאפ
שיתוף ב print
הדפיסו את המאמר