הלוקס ולגוס, בוניון Hallux Valgus Bunion

הלוקס ולגוס או בוניון הוא כינוי לבליטה בצד הפנימי של הבהן הגדולה בכף הרגל.  אם את או אתה חשים בנפיחות, אודם וכאבים בצד הפנימי של הבהן יתכן ואתה סובל מהלוקס ולגוס. מדובר בתופעה שכיחה הפוגעת יותר בנשים. הסיבות להיווצרות בוניון הינן מגוונות וכוללות סיבות תורשתיות, פציעות והנעלה.

אם אתם סובלים מבליטה בצד החיצוני (ליד הבהן הקטנה) של כף הרגל יתכן ואתם סובלים מתופעה הנקראת בניונט Bunionette

סימפטומים

בשלב ראשון לרוב יראה לך שבסיס הבוהן הגדולה שלך (מפרק metatarsophalangeal) הולך ומתרחב בצד הפנימי. העור עשוי להיות אדום ורך, ויהיה קושי לנעול סוגי נעליים מסויימות. המפרק הזה נע בכל צעד, כך שככל הבוניון שלך גדול יותר, הכאב יתגבר יותר בהליכה. בורסיטיס (נפיחות כואבת עם דלקת) עלולה להתפתח.  עם הזמן הבוהן הגדולה שלך עשויה לסטות לכיוון הבוהן השנייה או לנוע עד הסוף תחתיה.

בנוסף, העור בתחתית כף הרגל עשוי להתעבות ולכאוב יותר. לחץ מהבוהן הגדולה עלול לגרום לעיוות בצורה ובציר את הבוהן השנייה, ולעיתים אף להשפיע על הבהן השלישית. בשלבים מתקדמים כף הרגל עלולה להראות מעוותת ואף עלול להיות קושי ללכת. לעיתים מתפתחת שחיקה של הסחוס המפרק.

מניעה

ניתן לטפל ברוב הבוניונים ללא ניתוח. מניעה היא תמיד הטובה ביותר. כדי למזער את הסיכויים שלך לפתח בוניון, לעולם אל תכניס את  כף הרגל שלך בכח לנעליים צמודות שאינן מתאימות או צפופות מדי לבהונות. בחרו נעליים התואמות את צורת כפות הרגליים, רחבות באזור הבהונות וגפה רכה. הימנעו מנעליים קטנות, צמודות או מחודדות בקצה, השתדלו לא לנעול נעליים עם עקבים גבוהים מ 5 ס״מ. 

אם כבר התפתחה עצם בולטת, נעל נעליים מרווחות מספיק כדי להימנע מלחץ על הבוהן הגדולה. זה אמור להקל על מרבית הכאב שלך. ניתן גם לנסות להרחיב את הנעליים על ידי סנדלר מקצועי. 

טיפולים

אם הבוניון הגיע למצב שבו אתם מתקשים ללכת או סובלים מכאב למרות החלפת נעליים, ייתכן שאתם מועמדים לניתוח. ישנן מספר טכניקות שונות בהן ניתן לבצע את הניתוח. לקריאה על ניתוח בשיטה זעיר פולשנית  Minimal Invasive surgery (MIS, MICA).

שימו לב שלא פספסתם כלום:
מאת: ד"ר ניב דריאנגל
מאת: ד"ר ניב דריאנגל

ד"ר ניב דריאנגל, מומחה בכיר ברורתופדיה בבית החולים "שיבא" בתל השומר, מנתח קרסול וכף רגל ופציעות ספורט. בשנת 2018 שימש ד"ר ניב כרופא נבחרת ישראל בכדורסל.

חושבים שהמאמר יכול לעזור לעוד אנשים? שתפו!
שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדין
שיתוף ב telegram
שתפו בטלגרם
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווצאפ
שיתוף ב print
הדפיסו את המאמר