כף רגל שטוחה גמישה בילדים – פלאטפוס

כאשר לילד יש רגל שטוחה גמישה, קשת כף הרגל נעלמת (בצד הפנימי של כף הרגל). בישיבה או כשהילד על קצות האצבעות, הקשת מופיעה מחדש. 

כף רגל גמישה נפוצה אצל ילדים. בעוד ההורים חוששים לעתים קרובות שקשת נמוכה או חסרה באופן חריג בכף רגלו של הילד תוביל לעיוות או נכות קבועים, רוב הילדים בסופו של דבר גדלים מבלי לפתח בעיות בבגרותם. המצב בדרך כלל אינו כואב ואינו מפריע להליכה או להשתתפות בספורט. אם כף הרגל הגמישה של ילדך אינה גורמת לכאב או אי נוחות, אין צורך בטיפול.

רגל שטוחה וגמישה, המראה היעדר קשת בעמידה. 

הקשת מופיעה שוב כשהמטופל יושב או על קצות האצבעות.

תיאור

כף רגל גמישה נחשבת וריאציה של כף רגל רגילה. השרירים והמפרקים של כף רגל שטוחה מתפקדים כרגיל.

רוב הילדים נולדים עם מעט מאוד קשת ברגליים. כשהם גדלים והולכים, הרקמות הרכות לאורך החלק התחתון של כפות הרגליים מתהדקות, ומעצבות בהדרגה את קשתות הרגליים.

ילדים עם רגל שטוחה לרוב אינם מתחילים לפתח קשת לפני גיל 5 שנים. חלק מהילדים אף פעם לא מפתחים קשת.

אם כף רגל גמישה ממשיכה עד גיל ההתבגרות, ילד עלול לחוות כאבים לאורך החלק התחתון של כף הרגל. יש לפנות לרופא אם כפות רגליו של הילד גורמות לכאב מתמשך.

האם יש צורך בבדיקת רופא?

אם הינך מודאג ממבנה כפות הרגליים של ילדך, הרופא שלך יבדוק את ילדך על מנת לשלול סוגים אחרים של כפות רגליים שטוחות הדורשות טיפול. אלה כוללים רגל שטוחה גמישה עם קיצור של שריר השוק (גסטרוקנמיאוס) או גיד אכילס, או רגל שטוחה קשיחה, שעשויה להיות מצב חמור יותר.

הרופא עשוי לשאול אם מישהו אחר במשפחה סובל מרגל שטוחה, והאם ידוע על בעיה נוירולוגית או מחלה שרירית ידועה אצל ילדך או קרובי משפחה.

בעת הבדיקה הרופא עשוי לבקש מילדך לשבת, לעמוד, להרים את האצבעות בעמידה ולעמוד על קצות האצבעות.

בנוסף, הרופא יבדוק כנראה מידת הקיצור של הגידים ועשוי לבדוק את תחתית כף הרגל של ילדך.

טיפול לא כירורגי (שמרני, לא ניתוחי)

טיפול בכף רגל גמישה נדרש רק אם ילדכם חווה אי נוחות מהמצב – לרוב כאבים בעמידה או הליכה.

תרגילי מתיחות 

אם לילדך יש כאבים או עייפות הקשורים לפעילות בכף הרגל, בקרסול או ברגל, הרופא שלך עשוי להמליץ ​​על תרגילי מתיחה עבור גיד אכילס ושריר הסובך (החלק האחורי של השוק) המתחברים לעקב.

כיצד לבצע את תרגלי מתיחות לגיד אכילס?

השען קדימה על הקיר כאשר רגל אחת מאחורי השנייה. יישר את הרגל האחורית ולחץ את העקב לרצפה בזמן שהברך הקדמית כפופה. החזק למשך 15 עד 30 שניות. שמור את שני העקבים צמודים לרצפה. כוון את בהונות כף הרגל האחורית שלך לכיוון העקב של כף הרגל הקדמית שלך (לרב דורש לסובב אותה מעט לכיוון מרכז הגוף). מתיחה זו צריכה להתבצע שלוש פעמים על כל רגל.

מדרסים

אם אי הנוחות נמשכת, הרופא שלך עשוי להמליץ ​​על תוספת מדרסים לנעליים. 

ברוב המקרים, אין יתרון רב לשימוש במדרסים בהתאמה אישית. מדרסים עם תמיכה בקשת ללא מרשם, הקיימים ברוב בתי מרחקת, חנויות מוצרי הספורט ובחנויות נעלי הריצה, יכולים להיות יעילים באותה מידה והם הרבה פחות יקרים להחלפה ככל שילדכם גדל. 

פיזיותרפיה

הרופא שלך עשוי להפנות אתכם לפיזיותרפיה אם לילדך יש רגל שטוחה וגמישה קיצור גידים.

טיפול כירורגי/ניתוחי

מדי פעם, טיפול כירורגי עשוי להיות מומלץ למתבגר הסובל מכאבים מתמשכים. הניתוח מתבצע בדרך כלל ליצירת קשת בכף הרגל ולהארכת גידים שעשויים להיות מקוצרים ולגרום לכאבים. קיימים מספר סוגי ניתוחים ויש לדון עם הרופא על הניתוח המומלץ עבור ילדך.

במספר קטן של ילדים, כפות הרגליים הגמישות נעשות נוקשות עם הגדילה. מקרים אלה עשויים להזדקק להערכה רפואית נוספת.

שימו לב שלא פספסתם כלום:
מאת: ד"ר ניב דריאנגל
מאת: ד"ר ניב דריאנגל

ד"ר ניב דריאנגל, מומחה בכיר ברורתופדיה בבית החולים "שיבא" בתל השומר, מנתח קרסול וכף רגל ופציעות ספורט. בשנת 2018 שימש ד"ר ניב כרופא נבחרת ישראל בכדורסל.

חושבים שהמאמר יכול לעזור לעוד אנשים? שתפו!
שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדין
שיתוף ב telegram
שתפו בטלגרם
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווצאפ
שיתוף ב print
הדפיסו את המאמר