כפות רגליים שטוחות (פלאטפוס) במבוגרים

מגוון רחב של בעיות ברגל עלולות לגרום לעיוות מסוג רגליים שטוחות, מצב שבו יש ״קריסה״ של קשת כף הרגל.

סימפטומים

בהתאם לסיבה של הרגליים השטוחות, חולה עשוי להיתקל באחד או יותר מהתסמינים השונים להלן:

 • כאב לאורך גיד הטיביאלי האחורי הנמצא בחלק הפנימי של כף הרגל והקרסול. לעיתים ניתן להבחין גם בנפיחות בצד הפנימי של הקרסול.
 • כאב שמחמיר עם פעילות  – חלק מהחולים יכולים לסבול מקושי בהליכה או אפילו לעמוד לפרקי זמן ארוכים.
 • כאשר הרגל ״קורסת״, עצם העקב עשויה לשנות תנוחה ולהפעיל לחץ על העצם החיצונית של הקרסול (שוקית/פיבולה). לחץ זה יכול לגרום לכאב בצד החיצוני של הקרסול. 
 • חולים עם פציעה או דלקת מפרקים באמצע של כף הרגל יכולים לסבול בליטות כואבות בחלק העליון והפנימי של כף הרגל. בליטות אלה מקשות על נעילת נעליים. מדי פעם, הזיזים הגרמיים כל כך גדולים שהם צובטים את העצבים ועלולים לגרום לחוסר תחושה ונימול בחלק העליון של כף הרגל או הבהונות.
 • חולי סכרת הסובלים לעיתים מהפרעה בתחושה בכף הרגל ייתכן ויבחינו רק בנפיחות או בליטה גדולה בחלק התחתון של כף הרגל. הבליטה הגדולה יכולה לגרום לבעיות עור וכיב (פצע שלא מגליד) שעלול להחמיר אם לא נעשה שימוש בהנעלה מתאימה.  נזק לגיד הטיביאלי האחורי הוא הסיבה השכיחה ביותר לכף רגל שטוחה נרכשת במבוגרים
  נקרא גם Tibialis Posterior Dysfunction, Adult Acquired Flat Foot .


  גיד הטיביאלי האחורי הוא אחד הגידים החשובים ביותר של הרגל. הוא מתחיל בחלק האחורי של השוק, עובר במורד החלק הפנימי של הקרסול ומתחבר לעצמות בחלק הפנימי של כף הרגל.

  עיקר תפקידו של גיד זה הוא להחזיק את הקשת ולתמוך את רגל בעת ההליכה. אם הגיד הופך דלקתי או קרוע, הקשת ״תקרוס״ עם הזמן.

  נשים וגברים מעל גיל 40 נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח בעיות בגיד הטיביאלי האחורי ולסבול מבעיות אורתופדיות. גורמי סיכון אחרים כוללים השמנה, סוכרת, יתר לחץ דם וכן אנשים בעלי רגליים שטוחות מאז הילדות. בנוסף, אנשים העוסקים בספורט הכרוך בשינויי כיוון בהתנגדות גבוהה, כגון כדורסל, טניס, כדורגל או סקווש, ייתכן ויש להם קרעים חוזרים קטנים של הגיד משימוש חוזר ונשנה.

  דלקת מפרקים

  דלקת מפרקים לא ניוונית, כגון דלקת מפרקים שגרונית, יכולה לגרום לרגליים שטוחות כואבות. סוג זה של דלקת מפרקים תוקף לא רק את הסחוס במפרקים, אלא גם את הרצועות שתומכות ברגל. דלקת מפרקים גורמת לא רק לכאב, אלא גם גורמת לרגליים לשנות צורה ולהפוך לשטוחות.

  דלקת מפרקים יכולה להשפיע על החלק האחורי של כף הרגל או על אמצע כף הרגל, אשר שניהם יכולים לגרום לקשת נפולה.

  לקבלת מידע מעמיק על דלקת מפרקים שגרונית של כף הרגל: דלקת מפרקים שגרונית של כף הרגל והקרסול


  כף רגל שטוחה עקב פציעה

  פגיעה ברצועות בכף הרגל יכולות לגרום למפרקים לעיוות והשטחה של כף הרגל. הרצועות תומכות בעצמות ומפרקים ומונעות מהם לנוע בכיוונים לא רצויים. אם הרצועות קרועות, הרגל עלולה הפוך לשטוחה וכואבת. פגיעה זו מתרחשת לעתים קרובות יותר באמצע כף הרגל (פציעת Lisfranc), אך יכולה גם להתרחש בחלק האחורי של כף הרגל.
  בנוסף לפציעות, שברים ונקעים של העצמות במרכז כף רגל רצועה יכולים להוביל לעיוות ברגליים שטוחה.

  לקבלת מידע נוסף על פגיעות במרכז כף הרגל: Lisfranc פציעות (מרכז כף רגל)

  שארקו (Charcot Foot)
  לא לבלבל עם Charcot-Marie-Tooth (CMT)

  אנשים עם סוכרת או עם בעיה עצבית שמגבילה את התחושה הנורמלית ברגליים, יכולים לפתח קריסת קשת או עיוות של כף הרגל.

  סוג זה של קריסת קשת הוא בדרך כלל חמור יותר מזה שנראה בחולים עם תחושה נורמלית ברגליהם. זאת, משום שחולים אלה לא מרגישים כאב כאשר הקשת מתמוטטת. בנוסף הרצועות לא מחזיקות את העצמות במקום, העצמות עצמן יכולות לפעמים להשיבר ואף להתפורר – בלי החולה מרגיש שום כאב. בהמשך עלול להתפתח ברגל עיוות קשה מאור אשר אתגר גם בטיפול ניתוחי. נעליים מיוחדות או מייצבי חיצוניים הן השיטה הטובה ביותר להתמודדות עם בעיה זו.


  סיכום

  רגליים שטוחות במבוגרים היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר המשפיעות על כף הרגל והקרסול. סוגי הטיפול משתנים משיטות לא ניתוחיות – כגון מדרסים ועד לניתוח. הרופא שלך יכול ליצור תכנית טיפול עבורך בהתבסס על מה שגורם בכף הרגל השטוחה שלך.
שימו לב שלא פספסתם כלום:
מאת: ד"ר ניב דריאנגל
מאת: ד"ר ניב דריאנגל

ד"ר ניב דריאנגל, מומחה בכיר ברורתופדיה בבית החולים "שיבא" בתל השומר, מנתח קרסול וכף רגל ופציעות ספורט. בשנת 2018 שימש ד"ר ניב כרופא נבחרת ישראל בכדורסל.

חושבים שהמאמר יכול לעזור לעוד אנשים? שתפו!
שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדין
שיתוף ב telegram
שתפו בטלגרם
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווצאפ
שיתוף ב print
הדפיסו את המאמר