שבר ג׳ונס – Jones fracture

מהו שבר של ג'ונס?

שבר ג'ונס הוא כינוי לאחד הסוגים המאפיינים שבר בבסיס המסרק החמישי, העצם בצד החיצוני של כף הרגל. שברי ג'ונס הם אחת הפציעות הנפוצות ברגל. שבר באזור זה של העצם עלול להחלים לאט או להחלים כלל בגלל אספקת דם לקויה לאזור ועומס על חלק זה של כף הרגל. במיוחד בעלי כפות רגליים בעלי קשת גבוהה, Cavus, נמצאים בסיכון לשבר מסוג ג'ונס מכיוון שהם מפעילים לחץ רב יותר על החלק החיצוני של כף הרגל.

תסמינים

שברי ג'ונס גורמים כאב, נפיחות, וקושי ההליכה. יש אנשים שעלולים לחוות כאב לפני שהשבר מתרחש.

שבר ג'ונס יכול להתרחש כתוצאה מחבלה סיבובית (״נקע״) של כף הרגל. שברי מאמץ יכולים להתרחש באזור זה כאשר יש עלייה פתאומית בעומס הפעילות.

אבחון

שבר ג'ונס נראה בדרך כלל בצילומי רנטגן של כף הרגל הפגועה. בדיקת CT יכולה להיות שימושית למדידת ריפוי שברים.

טיפולים

מומלץ להיוועץ באורתופד כף הרגל והקרסול לצורך החלטה על סוג הטיפול בשבר.

​טי​פול בשבר ג'ונס ללא ניתוח – טיפול  זה כרוך בתקופת קיבוע בגבס או במגף ללא נשיאת משקל (ללא דריכה). מחקרים הראו שחלק מהפציעות הללו לא מצליחות להחלים. מסיבה זו, יש צורך בצילומי רנטגן כדי להבטיח ריפוי מתאים. אם צילומי רנטגן אינם מראים ריפוי תוך שישה שבועות, יש לשקול טיפול כירורגי.

ניתוח שכיח ביותר לשברים בג'ונס אצל ספורטאים או כאשר אין חיבור למרות טיפול בקיבוע. במהלך הניתוח,  השבר מקובע עם בורג לייצוב השבר עד שהוא מחלים.

התאוששות

ההחלמה היא כשמונה שבועות עם או בלי ניתוח. לאחר החלמת העצם, ישנם מטופלים אשר יזדקקו לפיזיותרפיה בכדי להחזיר תנועה וכוח.

סיכונים וסיבוכים

כל הניתוחים של כף רגל וקרסול מגיעים עם סיבוכים אפשריים, כולל הסיכונים הכרוכים בהרדמה, זיהום, פגיעה בעצבים ובכלי הדם ודימום או קרישי דם.

לפעמים ייקח לעצם יותר משמונה שבועות להחלים. אם זה קורה, יש צורך בבירור אנדוקריני כיד לשלול בעיות רפואיות המפריעות לריפוי עצם כגון חסר ויטמין D או בעיות הורמונליות. ניתן גם לשקול טיפול באביזרים שממריצים ריפוי עצם כגון MELMAK. לעיתים נדירות, השבר עלול שלא להחלים  למרות טיפול ניתוחי והבורג יכול להישבר. אם זה קורה, ניתן לבצע ניתוח שני. לשברים של ג'ונס יש גם שיעור גבוה של שבר חוזר, המתרחש בתדירות גבוהה יותר עם טיפול שאינו ניתוחי. 

מתי אוכל לחזור לעסוק בספורט לאחר שבר ג'ונס?

ספורטאים בדרך כלל חוזרים לעסוק בספורט בסביבות 8 שבועות. מאמני ספורט ופיזיותרפיסטים מסייעים בתהליך זה. צורך במדרסים שכיח כאשר הגורם לשבר הוא מבחנה כף הרגל.

האם צריך להוציא את הבורג לאחר ניתוח?

לא, אין צורך להוציא את הבורג אך אם ראש הבורג בולט ומפריע בנעילת נעליים ייתכן שיהיה צורך להסיר אותו.

שימו לב שלא פספסתם כלום:
מאת: ד"ר ניב דריאנגל
מאת: ד"ר ניב דריאנגל

ד"ר ניב דריאנגל, מומחה בכיר ברורתופדיה בבית החולים "שיבא" בתל השומר, מנתח קרסול וכף רגל ופציעות ספורט. בשנת 2018 שימש ד"ר ניב כרופא נבחרת ישראל בכדורסל.

חושבים שהמאמר יכול לעזור לעוד אנשים? שתפו!
שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדין
שיתוף ב telegram
שתפו בטלגרם
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווצאפ
שיתוף ב print
הדפיסו את המאמר