הזרקה לפסיה הפלנטרית

מהי הפסיה הפלנטרית?

ה- הפסיה הפלנטרית היא רצועת רקמה עבה המחברת את עצם העקב לאצבעות הרגליים. רצועה זו עוזרת בתמיכה בצורת הכללית של  קשת כף הרגל, במיוחד בעמידה, ועוזרת בספיגת זעזועים. גירוי ודלקות בפסיה, הוא אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבי עקב.

לעשרה אחוזים מהאנשים יש כאבים בחלק התחתון של  העקב בשלב כלשהו בחייהם. הגורם השכיח ביותר הוא plantar fasciitis (דלקת של הפסיה הפלנטרית), אשר יכול לנבוע מפעילות יתר, נעליים לא נכונות, כפות רגליים שטוחות, או משקל יתר בכפות הרגליים.

הטיפול הסטנדרטי בפלנטרי פאסיטיס מתחיל בגישות להפחתת כאב על ידי הפחתת דלקת. השיטות הראשוניות כוללות מתיחה יומית ופזיורתרפיה. ניתן להשתמש בתרופות נגד דלקת (NSAIDS) אך הן מספקות לרב הקלה זמנית בלבד. אם טיפולים אלה אינם עוזרים, השלב הבא הוא לעתים קרובות זריקות סטרואידים.

אבחון

חולים הסובלים מדלקת בפסיה הפלנטרית, עשויים להפיק תועלת מזריקה כאשר טיפולים אחרים שאינם ניתוחיים אינם עוזרים.

טיפול

את הזריקה לפסיה הפלנטרי מצבע אורטופד  לרב במקום בו הוא הכאב הוא החזק ביותר. ההזרקה יכולה  עשויה להכיל סטרואידים (לרוב בשלוב של תרופות אילחוש) או PRP. לאחר סיום ההזרקה האתר מכוסה עם פלסטר  וכעבור יום מומלץ להתחיל את תרגילי המתיחות מחדש.

*במקרים מסוימים ניתן לשקול לבצע את הההזרקה בהנחיית מכשיר אולטרסאונד.

התאוששות

השפעת האילחוש נמשכת בדרך כלל מספר שעות לאחר ההזרקה. כאשר השפעה זו מתפוגגת, כאבי העקב שלך עשויים לחזור באופן זמני. הסטרואיד יקל על כאבי העקב במהלך הימים הקרובים, והוא ימשיך לעבוד מספר שבועות עד חודשים.

מומלץ לחדש  את תרגילי המתיחות בכף הרגל. יש להימנע מפעילות קשה בימים הראשונים שלאחר ההזרקה.

סיכונים וסיבוכים

הסיכונים כוללים דילול של כרית השומן והלבנת העור בעקב. קרע של הפסיה הפלנטרי יכול להתרחש לרב כעבור מספר שבועות או לאחר הזרקות חוזרות.

שימו לב שלא פספסתם כלום:
מאת: ד"ר ניב דריאנגל
מאת: ד"ר ניב דריאנגל

ד"ר ניב דריאנגל, מומחה בכיר ברורתופדיה בבית החולים "שיבא" בתל השומר, מנתח קרסול וכף רגל ופציעות ספורט. בשנת 2018 שימש ד"ר ניב כרופא נבחרת ישראל בכדורסל.

חושבים שהמאמר יכול לעזור לעוד אנשים? שתפו!
שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדין
שיתוף ב telegram
שתפו בטלגרם
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווצאפ
שיתוף ב print
הדפיסו את המאמר