הזרקת PRP

מהי זריקת PRP או Platelet-Rich-Plasma?

טסיות הדם הן תאים קטנים בדם המסייעים ליצירת קרישי דם להפסקת הדימום. פלזמה עשירה בטסיות (PRP) היא טסיות הדם המרוכזות של המטופל עצמו. ה PRP מכיל מספר רב של גורמי גדילה, הנחשבים כממריצים ריפוי.

כאשר מזריקים  PRP הוא יכול לסייע בריפוי טבעי של הגוף לפציעות. המטרה היא לא רק להקל על הסימפטומים אלא גם ליצור ריפוי ממשי. במקרים מסוימים, זריקות PRP עשויות להפחית את הצורך בתרופות ו / או ניתוחים.

זריקות PRP משמשות לטיפול בפגיעות בגידים, ברצועות, בסחוס ובעצמות, כמו גם בדלקת פרקים. סביב כף הרגל והקרסול, PRP משמש לטיפול בפציעות גידים ורצועות כגון plantar fasciitis ו  Ostetoarthritis  (שחיקת סחוס) של הקרסול.

טיפול

כמות קטנה של דם המטופל נשאבת למבחנה מיוחדת ואז מוכנסת לצנטריפוגה. הטסיות מרוכזות כדי להכיל פי 3-5 מהריכוז הרגיל שלהם בדם. ריכוז גורמי הגדילה. את ה PRP מזריקים סביב האזור המטופל או בקרבתו. שימוש באולטרסאונד עוזר לעיתיים למקם את הזריקה במיקום המדוייק של הדלקת .

לעיתים יש צורך ביותר  מזריקה אחת או סדרת זריקות על מנת להשיג תגובה לטיפול.

התאוששות

כאב קל וגירוי באזור במשך מספר ימים לאחר ההזרקה אינם נדירים. לעיתים אתם עשויים להתבקש לנוח או להגביל את הפעילות מיד לאחר ההזרקה.

מספר ימים לאחר ההזרקה ניתן לחזור בהדרגה לפעילות גופנית רגילה. החזרה לפעילות מלאה נקבעת על סמך תגובתך לטיפול והמלצת הרופא.

סיכונים וסיבוכים

מכיוון ש- PRP מתקבל מהדם שלך, הסיכון לתגובה הוא נמוך. כמו בכל הזרקה, קיים סיכון קטן לפגיעה במבנים כלשהם באזור וכן סיכון קטן מאוד לזיהום.

בכמה זריקות PRP  יש צורך?

טיפול עשוי לדרוש סדרת זריקות. עם זאת, זריקות מרובות אינן מומלצות אם לא חל שיפור בתסמינים בעקבות הטיפול הראשון או השני.

שימו לב שלא פספסתם כלום:
מאת: ד"ר ניב דריאנגל
מאת: ד"ר ניב דריאנגל

ד"ר ניב דריאנגל, מומחה בכיר ברורתופדיה בבית החולים "שיבא" בתל השומר, מנתח קרסול וכף רגל ופציעות ספורט. בשנת 2018 שימש ד"ר ניב כרופא נבחרת ישראל בכדורסל.

חושבים שהמאמר יכול לעזור לעוד אנשים? שתפו!
שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדין
שיתוף ב telegram
שתפו בטלגרם
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווצאפ
שיתוף ב print
הדפיסו את המאמר