ניתוח לדלקת בגיד אכילס

ניתוח לדלקת בגיד אכילס – TENDINOSIS / TENDINITIS ACHILLES

גיד אכילס הוא הגיד הגדול ביותר בגוף. הוא מחבר את שרירי השוקיים העליונים לחלק האחורי של עצם העקב. כאשר גיד אכילס מתנוון נוצרים בו שינויים הנקראים דלקת בגיד אכילס.

במצב זה הגיד יכול להתנפח ולכאוב. תהליכים אלה נפוצים אצל ספורטאים, רצים, ואנשים שיש להם קיצור של שרירי השוק האחוריים. דלקת בגיד אכילס יכולה להתרחש באמצע הגיד (המכונה דלקת של מרכז גיד אכילס) או בנקודה בה הגיד מתחבר לעצם העקב (המכונה גיד אכילס של אזור האחיזה).

עבור דלקת של מרכז גיד אכילס, הניתוח מתמקד בהפרדת הידבקויות בהסרת החלק החולה של הגיד. אם מרבית הגיד ניזוק, יתכן ויש צורך בשימוש בגיד על מנת להשלים את המרווח שנוצר לאחר הסרת הגיד החולה. במקרים רבים נעשה שימוש בגיד המגיע לבוהן הגדולה  גם כדי לתמוך בגיד אכילס לאחר התיקון. ניתוחים  אחרים עשויים לכלול הארכת גיד אכילס או שרירי השוק אם הם מתוחים מדי.

לקריאה על ניתוח לדלקת באזור האחיזה

אבחון והחלטה לגבי ניתוח

ניתוח עשוי להיות אופציה לטיפול בדלקת בגיד אכילס אם טיפולים אחרים, כולל פיזיותרפיה, אולטרסאונד, עיסוי וטיפול בגלי הלם, אינם מצליחים להביא לשיכוך כאבים.

טיפול

מרבית הניתוחים מתבצעים בהרדמה כללית. הניתוח מתבצע דרך חתך בחלק האחורי של הקרסול ישירות מעל גיד אכילס. החלק החולה של הגיד מוסר בעזרת אזמל. אם הבעיה כוללת את קצה הגיד במקום בו הוא מתחבר אל עצם העקב, הגיד עשוי להיות מורם מעצם העקב. הבליטה בחלק האחורי של העצם מוסרת בעזרת מסור, והגיד מקובע בחזרה אל העצם שנותרה. חלק מהמנתחים מבצעים גם שחרור של שרירי השוקיים במסגרת ההליך. החתכים נתפרים יחד. בסיום הניתוח הרגל נחבשת ומקובעת באמצעות סד או מגף גבס.

התאוששות

עשויה לחלוף עד שנה שלמה עד שהתסמינים יפתרו לחלוטין. לעתים קרובות יש צורך במספר חודשים של קבוע במגף הליכה. כמו כן יש צורך בפיזיותרפיה בכדי לסייע בהחזרת הניידות והחוזק לגיד המתוקן.

שיעורי ההצלחה בניתוח בגיד אכילס הם 80-90%. חלק מהשונות תלויה בכמות הגיד שחולה בזמן הניתוח.

סיכונים וסיבוכים

בכל ניתוח קיימים גם סיבוכים אפשריים, כולל הסיכונים הכרוכים בהרדמה, בעיות ריפוי פצעים, זיהום, פגיעה בעצבים ובכלי הדם ודימום או קרישי דם.

לאחר ניתוח זה, חולים עדיין יכולים לסבול מכאבים מתונים. אם מתקנים את הגיד קיים עדיין סיכון לשינויים ניווניים עתידיים בגיד ככל שהמטופל מתבגר. עם זאת, לעתים נדירות נדרש ניתוח חוזר. קיים גם סיכון לקרע בגיד אכילס.

שימו לב שלא פספסתם כלום:
מאת: ד"ר ניב דריאנגל
מאת: ד"ר ניב דריאנגל

ד"ר ניב דריאנגל, מומחה בכיר ברורתופדיה בבית החולים "שיבא" בתל השומר, מנתח קרסול וכף רגל ופציעות ספורט. בשנת 2018 שימש ד"ר ניב כרופא נבחרת ישראל בכדורסל.

חושבים שהמאמר יכול לעזור לעוד אנשים? שתפו!
שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדין
שיתוף ב telegram
שתפו בטלגרם
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווצאפ
שיתוף ב print
הדפיסו את המאמר